bip.gov.pl https://dsc.kprm.gov.pl/
RSS
A A A K
To jest wersja archiwalna z dnia 24.01.2014, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: korekta

WAŻNE INFORMACJE

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA ROLONIKÓW W PRZYPADKU KONIECZNOŚCI UBOJU ZWIERZĄT GOSPODARSKICH KOPYTNYCH POZA RZEŹNIĄ.

ZMIANA USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT

Z dniem 1 stycznia 2012 r. w chodzi w życie Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 230 poz.1373) >>>

UTRZYMYWANIE ZWIERZĄT "NIEBEZPIECZNYCH"

Utrzymywanie żywych zwierząt z gatunków niebezpiecznych podlega przepisom Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj Dz.U.09.151.1220 ze zm.) a w szczególności art. 73, na podstawie którego dnia 3 sierpnia 2011 r. Minister Środowiska wydał rozporządzenie w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi (Dz.U. Nr 173 poz.1037) >>>

UTRZYMYWANIE ZWIERZĄT "EGZOTYCZNYCH"

Utrzymywanie zwierząt egzotycznych podlega przepisom Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj Dz.U.09.151.1220 ze zm.)
W tym między innymi Art. 64.

1. Posiadacz żywych zwierząt gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru.
2. Obowiązek zgłoszenia do rejestru, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy:
1) ogrodów zoologicznych;
2) podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów, o których mowa w art. 61 ust. 1;
3) czasowego przetrzymywania zwierząt w celu leczenia i rehabilitacji.
3. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia ich hodowli.
5. Obowiązek zgłoszenia do rejestru lub wykreślenia z rejestru powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granicę państwa, wejścia w posiadanie zwierzęcia, jego utraty lub śmierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykreślenia z rejestru powinien być złożony właściwemu staroście w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.

Pozostałe informacje, w tym na temat wniosku znaleźć można w Ustawie o ochronie przyrody.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu wydaje dokument potwierdzający urodzenie zwierzęcia w zarejestrowanej hodowli zgodnie z „Procedurą wewnętrzną”.

Wniosek o wydanie świadectwa 

Stwierdzenie zniesienia jaj

Stwierdzenie wyklucia


Do wniosku o wydanie "Urzędowego świadectwa urodzenia w hodowli zwierzęcia podlegającego ograniczeniom na podstawie umów międzynarodowych " należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty w kwocie 17 zł na konto Urzędu Miasta Opola >>> opłaty skarbowe

JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE PRZY WYJEŹDZIE ZE ZWIERZĘCIEM TOWARZYSZĄCYM ZA GRANICĘ POLSKI?

Ważne: tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt towarzyszących przemieszczanych pomiędzy krajami Unii do dnia 3 lipca 2011 r. aktualnie jedyną obowiązującą podczas przemieszczania, metodą znakowania psów, kotów i fretek jest wprowadzenie mikroczipu.

Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed w/w datą, mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.

CO ZROBIĆ, GDY UGRYZIE PIES?



1. Należy ustalić, kto jest właścicielem zwierzęcia.
2. Osoba pogryziona powinna zgłosić sie do lekarza medycyny.
3. Właściciel zwierzęcia, w przypadku powiatu opolskiego, powinien zgłosić się z psem do jednego z lekarzy weterynarii wymienionych w WYKAZIE LEKARZY WETERYNARII UPOWAŻNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA DOCHODZENIA EPIZOOTYCZNEGO ORAZ OBSERWACJI PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE W REJONIE DZIAŁANIA POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W OPOLU , w celu przeprowadzenia dochodzenia epizootycznego oraz podjęcia przez lekarza weterynarii decyzji o ewentualnej obserwacji zwierzęcia.
4. Koszty przeprowadzenia dochodzenia epizootycznego i obserwacji zwierzęcia, wraz z wydaniem stosownego zaświadczenia są ponoszone przez budżet państwa.

CO ZROBIĆ,  GDY PADNIE ZWIERZĘ GOSPODARSKIE: BYDŁO, OWCA LUB KOZA?


1. Zgodnie z art. 42 ust. 1a. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  posiadacz zwierząt gospodarskich natychmiast informuje powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz. 

2. Po otrzymaniu zgłoszenia do gospodarstwa dojeżdża urzędowy lekarz weterynarii, który (gdy to konieczne) pobiera próby do badań oraz wydaje "Skierowania sztuki padłej do Zakładu Utylizacyjnego". Dopiero po otrzymaniu takiego dokumentu właściciel (posiadacz) zwierzęcia powiadamia Zakład Utylizacyjny, celem odbioru sztuki padłej.

3. Koszty dojazdu lekarza weterynarii, ewentualnego pobrania prób do badań oraz wydania "Skierowania sztuki padłej do Zakładu Utylizacyjnego" są ponoszone przez budżet państwa.



Opublikował: Ewa Mroczkowska-Rossmann
Publikacja dnia: 24.01.2014
Podpisał: Ewa Rossmann
Dokument z dnia: 11.02.2011
Dokument oglądany razy: 6 908