bip.gov.pl https://dsc.kprm.gov.pl/
RSS
A A A K

Wymagania dot. przemieszczania/przywozu zwierząt z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej

08.03.2019

 W związku z powyższym psy, koty oraz fretki przemieszczane z Wielkiej Brytanii do UE po 29 marca 2019 r. będą musiały spełniać wymagania w zakresie:

• prawidłowego oznakowania - chip,
• ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie,
• badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
• dokumentu identyfikacyjnego - świadectwa zdrowia.

Paszport dla zwierząt domowych wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium UE. Nie będzie można dłużej przemieszczać do UE psów, kotów, fretek w tzw. „uproszczonym trybie” (chip, szczepienie p/wściekliźnie, paszport).

Co więcej, zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia (UE) 576/2013, z uwagi na wymagany odpowiedni wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie oraz trzymiesięczny okres oczekiwania na wjazd liczony od dnia pobrania próbki krwi, w przypadku podróży z Wielkiej Brytanii do UE, należy mieć na uwadze konieczność wykonania ww. badania z odpowiednim wyprzedzeniem.


 
Dla osób planujących podróż ze zwierzęciem z UE do Wielkiej Brytanii zaleca się wykonanie badania miareczkowania przeciwciał p/wściekliźnie przed wyjazdem z UE, aby w momencie powrotu posiadać odpowiednie dokumenty.

Jeżeli zwierzę posiada ww. badanie oraz jest ono udokumentowane w odpowiedniej sekcji paszportu wówczas nie obowiązuje trzymiesięczny okres oczekiwania na wjazd do UE. Ww. opcja nie dotyczy paszportów wydanych na terenie Wielkiej Brytanii, które po 29 marca br. nie będą już dokumentem uprawniającym do przemieszczania na terytorium UE. W każdym innym przypadku konieczne jest posiadanie świadectwa zdrowia oraz trzymiesięczny okres oczekiwania na wjazd.

Opublikował: Ewa Mroczkowska-Rossmann
Publikacja dnia: 08.03.2019

Dokument oglądany razy: 417
« inne aktualności