bip.gov.pl https://dsc.kprm.gov.pl/
RSS
A A A K
To jest wersja archiwalna z dnia 27.04.2011, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: usuniecie tekstu i umieszecznie w wiadomościach treści

Informacja

Szczepienie lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie

W dniach od 1 do 10 maja br. na terenie województwa opolskiego przeprowadzona zostanie kolejna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Będzie to kontynuacja szczepień prowadzonych od 1995r. Sukcesem prowadzonego szczepienia ochronnego lisów przeciwko wściekliźnie jest fakt, że niemal od pięciu lat nie odnotowano na terenie województwa opolskiego przypadków tej niebezpiecznej choroby, zarówno u zwierząt dzikich jak i gospodarskich.


Na tereny leśne, łąki i pola rozrzucone będzie z samolotów 160 000 dawek szczepionki. Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci brązowo-zielonych kostek o zapachu ryby.


Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że szczepionka jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi, jednak prosi o niedotykanie i niepodnoszenie jej, ponieważ lisy wyczuwając zapach człowieka nie podejmą szczepionki.


W okresie 2 tygodni od zakończenia szczepień należy w czasie spacerów z psami poza miastem prowadzić je na smyczy, aby nie podejmowały szczepionki, ponieważ zmniejszają tym samym ilość szczepionki przeznaczonej dla lisów.


Prosimy wszystkich o zastosowanie się do powyższych wskazań.

Aktualności

Informacja GIW

03.04.2020

 Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o możliwości uzyskania odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku ASF przed ich przemieszczeniem ze stref objętych restrykcjami.

Informacja dla myśliwych

23.03.2020

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych dzierżawców, zarządców obwodów łowieckich, otrzymaniem za dziki pozyskane w ramach polowania na obszarze wolnym od ASF kwoty 650 zł brutto - za samice przelatki i starsze samice dzika (zgodnie z pkt. 3.2.2 Załącznika do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lutego 2020 r. (poz. 290)) o przekazanie poniższych danych do umów:

Zalecenia dla pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w związku z zagrożeniem wirusem SARS

18.03.2020

 W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych, dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 - "koronawirusa", aby skutecznie chronić zdrowie pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz przedstawicieli podmiotów nadzorowanych, prosimy o rozpropagowanie i wyrozumiałość dla przyjętego sposobu postępowania, w tym okresie.

Informacja dotycząca świadectw zdrowia

13.03.2020

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu informuje petentów, którzy będą wnioskować o wystawienie świadectwa zdrowia w związku z wysyłką żywych zwierząt o składanie przedmiotowego wniosku z wyprzedzeniem 7 dni roboczych przed terminem wysyłki.

INFORMACJA

13.03.2020

Z uwagi na zagrożenie zakażeniem koronawirusem, w trosce o zdrowie klientów i pracowników wprowadzamy całkowite ograniczenie kontaktów osobistych z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Opolu.

W celu załatwienia spraw prosimy o kontakt telefoniczny lub elektroniczny:
Telefon: 77 454 17 161
Adres e-mail: piw.opole(małpka)wiw.opole.pl

Przepisy ułatwiające ubój zwierząt gospodarskich wchodzą w życie

11.03.2020

 W lutym wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie tzw. rzeźni rolniczych. Co to oznacza dla hodowców?

www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/idn:1240

Informacja dla osób utrzymujących drób w gospodarstwie

26.02.2020

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu, ponownie przypomina osobom utrzymującym drób, że zgodnie z przepisem § 1 ust. 1 pkt.2) lit. b) Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2017 r. poz. 722):

Informacja dla hodowców bydła

18.12.2019

W dniu 8 września 2017 roku zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 sierpnia 2017r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy/otrętu bydła (IBR/IPV) oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych w wybranych stadach bydła (BVD MD) (Dz.U.poz.1722).

Wynaczenia 2020

25.11.2019

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu informuje, że otwiera nabór na rok 2020 dla lekarzy weterynarii i techników weterynarii niebędących pracownikami Inspekcji do czynności urzędowych na terenie powiatu opolskiego i Miasta Opole, na podstawie art. 16 Ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej.Opublikował: Ewa Mroczkowska-Rossmann
Publikacja dnia: 27.04.2011
Podpisał: Ewa Rossmann
Dokument z dnia: 12.10.2010
Dokument oglądany razy: 3 286